avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1099 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie ,perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie ,perioada de proba

Buna ziua ,
Daca sunt angajat pe perioada nedeterminata iar in contract la alte clauze scrie ca am perioada de proba de 90 de zile,pot intrerupe contractul de munca sau sa demisionez fara a mai ramane in preaviz ?Mentionez ca nu au trecut decat 60 de zile de cand sunt angajat.
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:47, 14 Iulie 2017
Da ,poti pleca fara preaviz in cele 3 luni de proba,ii poti oferi o notificare scrisa angajatorului daca doresti daca nu, cred ca si notificarea verbala e suficienta.
multumesc frumos pentru raspuns!
Pe vorbe nu se poate incheia un CIM. Se depune o notificare scrisa, cu numar de inregistrare.
Costin85 a scris:

.... sau sa demisionez fara a mai ramane in preaviz ?....


Demisia poate fi cu sau fara preaviz.


xsonia a scris:

... , cred ca si notificarea verbala e suficienta.


Legea prevede "notificarea scrisa" , cea verbala este inadmisibila.
Ultima modificare: Vineri, 14 Iulie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In perioada de proba sau nu? matematicianul123 matematicianul123 Buna ziua. M-am angajat ca asistent manager insa seful imi cere sa fac lucruri nerealizabile, iar unele in afara legii. In contractul meu de munca scrie ca ... (vezi toată discuția)
Bună,dacă lucrez de pe data de 22 septembrie 2022 și în contractul ... Mirecata Mirecata Bună,Dacă lucrez de pe data de 22 Septembrie 2022 și în contractul încheiat pe perioada nedeterminata scrie program 8h,salariu pe data de 10 ale lunii și ... (vezi toată discuția)
Demisie fara preaviz Mary Beloia Mary Beloia Bunã ziua, am semnat un contract de munca pe o perioada nedeterminata in care se precizeaza cã perioada de proba este de 90 zile, as dori sã plec de la ... (vezi toată discuția)