Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie ,perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie ,perioada de proba

Buna ziua ,
Daca sunt angajat pe perioada nedeterminata iar in contract la alte clauze scrie ca am perioada de proba de 90 de zile,pot intrerupe contractul de munca sau sa demisionez fara a mai ramane in preaviz ?Mentionez ca nu au trecut decat 60 de zile de cand sunt angajat.
Multumesc !
Da ,poti pleca fara preaviz in cele 3 luni de proba,ii poti oferi o notificare scrisa angajatorului daca doresti daca nu, cred ca si notificarea verbala e suficienta.
multumesc frumos pentru raspuns!
Pe vorbe nu se poate incheia un CIM. Se depune o notificare scrisa, cu numar de inregistrare.
Costin85 a scris:

.... sau sa demisionez fara a mai ramane in preaviz ?....

Demisia poate fi cu sau fara preaviz.

xsonia a scris:

... , cred ca si notificarea verbala e suficienta.

Legea prevede "notificarea scrisa" , cea verbala este inadmisibila.
Cornel Vasile, Consilier juridic