Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ref. clauze abuzive contracte vanzare-cumparare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ref. clauze abuzive contracte vanzare-cumparare incheiate cu dezvoltatorul

Noi,proprietarii dintr-un bloc nou, la achizitionarea apartamentelor,am semnat fiecare un contract de vanzare cumparare prin care am fost nevoiti sa fim de acord ca dezvoltatorul sa administreze 10 ani imobilul(intr-o clauza)si cel mult 10 ani(intr-o alta clauza) printr-o firma agreata de acesta,chiar si dupa infiintarea asociatiei,altfel am fi pierdut avansul dat de fiecare dintre noi.
In momentul acesta,chiar daca ne-am infiintat Asociatie de Proprietari,si
am solicitat dezvoltatorului si firmei agreate de acesta,Oferta de administrare imobil si incheierea contractului de administrare cu asociatia,asa cum prevede legea 230/2007,dezvoltatorul si firma de administrare ne ignora cu desavarsire ,ca si cum nu am exista ca asociatie,nu ne raspund in nici un fel ,bazandu-se pe clauza din contractul de vanzare-cumparare.

Ce se poate face intr-o situatie de acest gen,este ANPC abilitat sa solicite in instanta declararea celor doua clauze ca fiind abuzive ,pentru a putea fi administrati de o firma care sa tina seama de hotararile asociatiei?

Va multumim.
danadom38, utilizator