Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Scurgere streasina pe terenul nostru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Scurgere streasina pe terenul nostru

Buna ziua,

In spatele casei bunicii mele, a fost construita o casa cu etaj, mai mare ca inaltime decat casa bunicii.
Streasina acelei case este deasupra gardului despartitor, motiv pentru care, apa de ploaie dar si zapada de pe acoperis cad pe terenul, respectiv in spatele casei bunicii mele, chiar daca acea casa are jgheaburi, afectand spatele casei construita din paianta.
Mentionez si ca apele pluviale din curtea acelor vecini se scurg in gradina bunicii, afectand legumele.
Ce este de facut in acest sens?

Va multumesc anticipat.
In primul rand, dpdv juridic trebuie delimitata scurgerea apelor de streasina, de scurgerea apelor pluviale prin gradina. In al doilea rand in functie de situatia de la fata locului puteti lua o decizie, fie in sensul in care va intelegeti cu vecinul sa intervina asupra daunelor provocate de scurgerea apelor sale, fie sa-l fortati in instanta sa ia anumite masuri, dupa caz. Trebuie vazut.
Va multumesc pentru raspuns.
Apele pluviale se scurg din cutea vecinului in curtea noastra iar streasina se afla exact deasupra gardului despartitor.
Daca va uitati in codul civil, incepand cu art 603 si urmatoarele si la art 611 si art 630, acelea sunt textele de lege care reglementeaza problema dvs, texte care pot fi aplicate dupa caz in situatia promovarii unei actiuni in instanta, daca nu va intelegeti amiabil cu vecinul.