avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa pe 2 terenuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa pe 2 terenuri

Va rog sa ma ajutati cu o solutie pentru urmatoarea situatie: bunicii au impartit terenul pe care se afla casa lor celor 2 copii.
Fiecare dintre ei are o suprafata egala de teren, casa este situata pe ambele, in proportie mai mica pe terenul mamei.
Bunicii au decedat, casa este aproape o ruina.
Am vrea sa vindem terenul, insa in conditiile in care unchiul meu nu vrea sa demoleze, nu stim daca putem,
Cum putem sa procedam?
Cel mai recent răspuns: decs , utilizator 08:53, 18 Iulie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
Impartirea s-a facut in perioada in care traiau bunicii, prin act de vanzare cumparare cu drept de habitatie viagera pentru ei.
Bunicii au decedat in urma cu 9 ani.
Casa apare pe actul de proprietate al unchiului meu, chiar daca pe schita cadastrala este pe ambele terenuri.
Ma puteti ajuta cu o solutie, va rog?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teren mostenit necerut de mostenitor simonadevald simonadevald buna seara,am si eu o nelamurie,va rog poate imi spune cineva cum putem proceda:-in 1970,bunicul sotului a decedat si s-a facut dezbaterea de mostenire pe o ... (vezi toată discuția)
Succesiune ContSters15764 ContSters15764 Buna ziua, Unchiul meu vrea sa dezbata succesiunea dupa moartea parintilor lui, adica dupa bunicii mei. Va descriu mai jos situatia cu care ma confrunt in ... (vezi toată discuția)
Certificat mostenitor nina2014 nina2014 In urma decesului bunicilor exista certificate de mostenitor emise in 2019, pe numele a 3 mostenitori legali (copiii lor - parintii nostri). Parintii, sunt ... (vezi toată discuția)