Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa pe 2 terenuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa pe 2 terenuri

Va rog sa ma ajutati cu o solutie pentru urmatoarea situatie: bunicii au impartit terenul pe care se afla casa lor celor 2 copii.
Fiecare dintre ei are o suprafata egala de teren, casa este situata pe ambele, in proportie mai mica pe terenul mamei.
Bunicii au decedat, casa este aproape o ruina.
Am vrea sa vindem terenul, insa in conditiile in care unchiul meu nu vrea sa demoleze, nu stim daca putem,
Cum putem sa procedam?
~ Conținut șters la cerere ~
Impartirea s-a facut in perioada in care traiau bunicii, prin act de vanzare cumparare cu drept de habitatie viagera pentru ei.
Bunicii au decedat in urma cu 9 ani.
Casa apare pe actul de proprietate al unchiului meu, chiar daca pe schita cadastrala este pe ambele terenuri.
Ma puteti ajuta cu o solutie, va rog?