avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua, va rog sa imi precizati actele necesare unei succesiuni, etapele ce tb urmate.Precizez ca parintele este in viata.Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:52, 16 Iulie 2017
Pai, cine a murit ?
va interesati de acum despre ce aveti de facut cand parintele dvs nu o sa mai fie ?
in principiu, mergeti la un notar de pe raza ultimului domiciliu al decedatului cu certificatul de deces, actul dvs de nastere si acte dupa proprietati.
Ultima modificare: Duminică, 16 Iulie 2017
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasi pt succesiune gaborela gaborela Buna seara,ajutati-ma va rog frumos:trebuie sa fac succesiunea dupa mama care are 7 ha de pamint .problema e ca eu nu am nici un act ptr ca toate actele sunt ... (vezi toată discuția)
Certificat de mostenitor Zetu Elena Zetu Elena Sunt singura la parintii acestia au decedat in 2002 respectiv in 2008.Cum pot obtine un certificat de mostenitor, avand in vedere ca nu am gasit un act de ... (vezi toată discuția)
Mostenirea Ana calman Ana calman Buna ziua,tatal meu a decedat cu 3 luni in urma ia ramas 2 automobile si un teren.vrem sa stim daca putem sa le trecem dupa sotia lui?adica mama mea. (vezi toată discuția)