Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzarea parti sociale srl
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzarea parti sociale srl

care este valoarea de vanzare a partilor sociale la un SRL, conform ultimului bilant, cum se calculeaza aceasta.
Partile sociale au o valoare nominala inscrisa in actul constitutiv. In urma negocierii intre persoana fizica sau juridica care este asociat si cumparator se poate incheia tranzactia la o alta valoare decat cea nominala, mai mare sau mai mica. La orice valoare s-ar tranzactiona, noul asociat obtine o cota din capitalul social aferenta valorii nominale a partilor sociale vandute.