avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda vinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda vinieta

Daca am primit o amenda pentru circulatia cu vinieta expirata, contraventia fiind savarsita pe 26.03.2017, iar constatarea facuta pe 20.06.2017, mai pot fi sanctionat pentru aceeasi contraventie in intervalul de timp dintre savarsire si constatare ? Mentionez ca procesul verbal a fost ridicat de la oficiul postal de care apartin pe 13.07.2017, la o zi dupa ce a sosit.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:27, 20 Iulie 2017
Conform dispozitii in vigoare CNADNR poate emite cate 1 PV contraventie /luna-indiferent de cate ori ati fost depistat circuland fara rovinieta valabila pe parcursul acelei luni calendaristice
Daca ati circulat fara rovinieta valabila si in lunile aprilie,mai,CNADNR poate sa emita PV contraventie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata amenda rovinieta VladOvidiu VladOvidiu Buna ziua, Am fost surpins fara rovinieta in 25.08.2018, PVCC este intocmit in 11.12.2018 si am semnat de confirmare de primire in 10.01.2019. Intr-adevar am ... (vezi toată discuția)
Rovigneta neplatita cry_mitroi cry_mitroi Buna ziua, Astazi am constatat ca nu am platit rovigneta auto care a expirat la sfarsitul lunii august 2017. Inca nu am primit nici un proces verbal de ... (vezi toată discuția)
Rovinieta sdumitruflor sdumitruflor Am circulat timp de mai multe zile fara rovinieta!!! Am cumparat.o si mi.a spus ca o are pe 6 luni!! Cand am verificat.o desi nu trecusera cele 6 luni..mi.a ... (vezi toată discuția)