Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda vinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda vinieta

Daca am primit o amenda pentru circulatia cu vinieta expirata, contraventia fiind savarsita pe 26.03.2017, iar constatarea facuta pe 20.06.2017, mai pot fi sanctionat pentru aceeasi contraventie in intervalul de timp dintre savarsire si constatare ? Mentionez ca procesul verbal a fost ridicat de la oficiul postal de care apartin pe 13.07.2017, la o zi dupa ce a sosit.
Conform dispozitii in vigoare CNADNR poate emite cate 1 PV contraventie /luna-indiferent de cate ori ati fost depistat circuland fara rovinieta valabila pe parcursul acelei luni calendaristice
Daca ati circulat fara rovinieta valabila si in lunile aprilie,mai,CNADNR poate sa emita PV contraventie