Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tipul de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tipul de lucru

Lucrez intr-un secretariat cu program L-V 8-16. Acum avem perioada de inscreri si avem urmatorul program: L-V 9-17 si S-D 9-12. Acest program a inceput pe 12 și tine pana pe 21, dar superiorul ne cere să venim și în zilele de 22-23.07 (deși nu mai avem perioada de primire dosare, deci vom sta degeaba), știind că în perioada 24-27 vom fi la program 8-16, iar în perioada 28-30.07 vom avea program prelungit 9-17. Sincer...nu stiu cum sa imi apar interesele. Vom ajunge la aprox. 19-20 de zile de munca continuă! Cum sa ma apar?
Invocati prevederile de mai jos :

Art. 3. C.mun.
.....
(3) Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.
....