Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este costul total?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este costul total?

Buna ziua,
1. Cat m-ar costa(lei) sa chem in instanta ceilalti coproprietari, solicitand iesirea din indiviziune pentru a obtine Titlu de proprietate pe un teren agricol extravilan?
2. Care este procedura in fata instantei civile?
Multumesc.
Buna seara,
Doar pentru iesirea din indiviziune taxa de timbru este 3% din valoarea bunului.
Se adauga, eventual, onorariul de expert, alte cheltuieli ..
Formulati cerere de chemare in judecata motivata in fapt si in drept, aratati probele, aratati martorii, daca este cazul, atasati taxa de timbru, sustineti probatoriul, sustineti cauza pe fond, legalizati sentinta!
Daca nu va pricepeti deloc la drept este bine sa solicitati ajutorul unui avocat care sa va indrume.
Multumesc pentru raspuns.
O zi buna!