avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta prin definitiva prin neapelare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta prin definitiva prin neapelare

Buna seara...am o sentinta definitiva prin neapelare din data de 11.07.2017...in data de 12.07.2017 paratul a facut apel...se poate asa ceva...azi 19.07.2017 am primit plicul cu apel...este vorba de pensie de intretinere minor...va multumesc...
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 00:40, 20 Iulie 2017
Buna seara,
Pai daca a formulat apel nu este definitiva.
Ridicati exceptia tardivitatii la primul termen al apelului dar atentie la data de pe plic si la prevederile legale.
Am primit plicul cu sentinta pe 06.06.2017...iar pe data de 11.07.2017 am ridicat sentinta semnata..stampilata..definitiva prin neapelare...
Este vorba de plicul cu care a expediat apelantul cererea de apel!
Daca va depasesc notiunile de termen de decadere sau termen de apel, cum se calculeaza, etc, va sfatuiesc sa solicitati ajutorul unui avocat!
Nu ma depaseste nimic...intrebarea era doar de ce daca este posibil sa faca apel dupa 32 de zile si dupa ce aceasta sentinta este definitiva prin neapelare...
Va multumesc oricum!!

Alte discuții în legătură

Calculul termenelor calin_andrei calin_andrei Din interpretarea art. 101-104 C.p.c. am anumite dubii in intelegerea curgerii termenelor, respectiv zilele libere in care curg si data postei la documentele ... (vezi toată discuția)
Mai are rost sa fac apel? cosmon2004 cosmon2004 Este vorba despre un credit din 2006 cu scadenta in 2009,ultima rata platita in 2011. Tip solutie: Respinge cererea Solutia pe scurt: Admite excepţia ... (vezi toată discuția)
Termen de apel Antik Antik Buna ziua As vrea sa stiu daca apelul este tardiv. Am urmatoarea speta. Hotararea este data in 18.01.2019 cu termen de dep.apel in 30 zile. Pe ... (vezi toată discuția)