Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta prin definitiva prin neapelare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta prin definitiva prin neapelare

Buna seara...am o sentinta definitiva prin neapelare din data de 11.07.2017...in data de 12.07.2017 paratul a facut apel...se poate asa ceva...azi 19.07.2017 am primit plicul cu apel...este vorba de pensie de intretinere minor...va multumesc...
Buna seara,
Pai daca a formulat apel nu este definitiva.
Ridicati exceptia tardivitatii la primul termen al apelului dar atentie la data de pe plic si la prevederile legale.
Am primit plicul cu sentinta pe 06.06.2017...iar pe data de 11.07.2017 am ridicat sentinta semnata..stampilata..definitiva prin neapelare...
Este vorba de plicul cu care a expediat apelantul cererea de apel!
Daca va depasesc notiunile de termen de decadere sau termen de apel, cum se calculeaza, etc, va sfatuiesc sa solicitati ajutorul unui avocat!
Nu ma depaseste nimic...intrebarea era doar de ce daca este posibil sa faca apel dupa 32 de zile si dupa ce aceasta sentinta este definitiva prin neapelare...
Va multumesc oricum!!