Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... \"Drept de folosinta teren aferent\" sau \"drept de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

"Drept de folosinta teren aferent" sau "drept de proprietate" apartament

Doresc sa cumpar un apartament construit dupa 2012, apartamentul este detinut de un cetatean non Euro (moldovean) , acesta are drept de proprietate asupra apartamentului si drept de folosinta asupra terenului aferent(cel de 5mp, 0.5% din bloc)
Am cateva intrebari:
Exista vreo problema daca il preiau cu dreptul de folosinta? (referitor la teren) ... ma refer daca peste 2-5 ani doresc sa-l revand,
Dreptul de folosinta cu cel de proprietate asupra acestui teren este acelasi? Adica proprietarul care a construit blocul poate vreodata sa mi-l ia si sa ma puna sa ii achit o suma de bani?

Dar acesta ma poate obliga prin instanta sa cumpar acest teren?
Acest teren (mai sus discutat)?