Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract prestari servicii si contract de munca cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract prestari servicii si contract de munca cu timp partial

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca din punct de vedere legal se poate incheia un contract de prestari servicii in domeniul ssm si psi cu un srl si in acelasi timp, sa am incheiat un contract de munca cu timp partial, pentru functia de inspector ssm, cu persoana care detine acel srl.
Multumesc.
Nu prea pare posibil, mai ales ca e vorba de aceasi activitate.
Nu aveti cum sa faceti asa ceva, decat daca sunteti PFA, I.I., societate comerciala.

Atentie la art.20 din HG 1425/2006 care la alin.2 prevede ca, angajatorul va numi lucratorul desemnat numai din randul angajatilor incadrati cu c.i.m. cu norma intreaga.
Cornel Vasile, Consilier juridic