Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Daune furtuna
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Daune furtuna

In timpul unei furtuni cu tunete si fulgere, contorul electric al casei aflat in strada, la 1 metru de un stalp de electricitate, a fost TRAZNIT si o parte din aparatura electrica din casa a fost stricata. Am facut sesizare imediat la furnizorul de electricitate, au venit zilele urmatoare, mi-au schimbat contorul mentionand ca este atins de TRZNET . ( Se oprise la ora evenimentului !)

Mentionez ca in aceeasi situatie au fost si vecinii, cu care am depus in acelasi timp sesizare, ei primind curentul de la acelasi stalp cu noi, doar ca la ei nu a fost traznit contorul, acesta aflandu-se in casa.

Raspunsul primit promt, de toti, in urma sesizarii a fost ceva de genul, ...'' Nu ne putem pune cu natura, au fost niste evenimente atmosferice pentru care nu suntem raspunzatori, deci nu va putem despagubi !''

Oare asa sa fie ?
MariaEmilia, utilizator
Puteti obliga in instanta furnizorul de energie electrica sa suporte c/v prejudicii generate de conditiile meteo asupra instalatiilor din reteaua de energie electrica cu arderea consumatorilor individuali
Daca sunteti mai multi abonati care au suferit prejudicii generate de furtuna,analizati oportunitatea actionarii in instanta a furnizorului de energie electrica
Multumesc mult pentru sugestie !