Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stâlp electric de joasa tensiune pe proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stâlp electric de joasa tensiune pe proprietate privată, teren intravilan.

Buna seara . In noiembrie 2022 am devenit propietarul unui teren intravilan. După măsurători și trasarea limitelor am constatat că un stâlp electric de joasa tensiune se afla pe proprietate mea privată, .

Precizez că stâlpul este amplasat după anul 2007, când a fost nevoie de racordarea unui vecin la rețeaua electrică, contorul lui se se afla pe proprietatea mea in exteriorul gardurului ce înconjoară proprietatea lui ,
alta aspect ar fi că acel cablu electric este îngropat prin proprietatea mea...

Mă poate ajuta cineva cu câteva sfaturi sau chiar o întâlnire pentru a relata mai in detaliu și planuri , poze pentru a înțelege situația . Sunt dispus sa plătesc pentru o constatare la fata locului .

Terenul se afla in comuna Dascălul , Ilfov .

Aștept cu nerăbdare un feedback.
Danpuma, utilizator
Din expunerea dv rezulta ca in 2022 cand ati devenit proprietarul terenului aveati cunostiinta d eexistenta stalpului,deci atiacceptat achizitia bunului imobilinclusiv stalpul
Puteti solicita eventual chirie furnizorului de energie electrica pentru stalpul edificat in proprietatea dv
Nu, nu aveam la cunoștință de existența stâlpului. Este cumva la limita proprietății , abia după intarusare am constatat că stâlpul este cuprins în proprietatea mea . Ar fi un metru la de gard.

Voi merge astăzi la primărie să văd dacă există intabulare pentru acel stâlp și autorizație de construcție .

ynocentta a scris:

Din expunerea dv rezulta ca in 2022 cand ati devenit proprietarul terenului aveati cunostiinta d eexistenta stalpului,deci atiacceptat achizitia bunului imobilinclusiv stalpul
Puteti solicita eventual chirie furnizorului de energie electrica pentru stalpul edificat in proprietatea dv

Un jurist sau un avocat in zona Ilfov / voluntari care mă poate ajuta in aceasta problemă ?

Danpuma a scris:

Buna seara . In noiembrie 2022 am devenit propietarul unui teren intravilan. După măsurători și trasarea limitelor am constatat că un stâlp electric de joasa tensiune se afla pe proprietate mea privată, .

Precizez că stâlpul este amplasat după anul 2007, când a fost nevoie de racordarea unui vecin la rețeaua electrică, contorul lui se se afla pe proprietatea mea in exteriorul gardurului ce înconjoară proprietatea lui ,
alta aspect ar fi că acel cablu electric este îngropat prin proprietatea mea...

Mă poate ajuta cineva cu câteva sfaturi sau chiar o întâlnire pentru a relata mai in detaliu și planuri , poze pentru a înțelege situația . Sunt dispus sa plătesc pentru o constatare la fata locului .

Terenul se afla in comuna Dascălul , Ilfov .

Aștept cu nerăbdare un feedback.