Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achitare sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achitare sulta

Buna ziua,

In urma partajului sunt obligat sa platesc o sulta de X lei (Y euro). Hotararea este din martie 2016 iar aceasta a devenit definitiva in februarie 2017, eu avand termen de 6 luni de la pronuntarea hotararii definitive pentru achitarea sultei. Intrebarile mele sunt:
- Pot achita sulta direct in contul bancar al sotiei? Sau ar trebui sa merg la un executor?
- Achit sulta exact asa cum a fost stabilita, repet, suma in lei (euro in paranteza). Mentionez ca sotia ar dori sa actualizez suma in lei in functie de modificarea cursului leu-euro, desi in hotarare nu se mentioneaza nimic legat de o eventuala actualizare.

Multumesc!
puteti achita sulta direct in contul creditoarei.Nu e nevoie de executor.
Achitati sulta exact cum scrie in hotarare, in lei probabil. Daca instanta nu a dispus actualizarea sumei nu aveti datoria sa achitati nimic in plus/
Buna ziua,
1. da, puteti achita sulta direct in cont fara executor. Scrieti la motivul tranzactiei ,,ACHITARE SULTA CONFORM SENTINTA ... Pronuntata in dosar nr ..."
2. achiati suma stabilita de instanta. Pentru modificarea solicitata de sotie trebuia ca in sentinta sa scrie ,,la valoarea EURO de la momentul achitarii". Fosta va poate actiona in instanta daca doreste modificarea sultei dar nu prea are sanse.
Ar trebui totusi sa va grabiti, incuviintarea executarii se face fara citare, asa ca va puteti trezi cu somatie si decizie de executare la care veti achita cheltuieli deloc neglijabile in cazul in care ati depasit termenul.
emil6702, utilizator
La inceputul lunii august expira termenul.