Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... „cu acordul și pe riscul meu”
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

„cu acordul și pe riscul meu”

Bună ziua.
Citind un contract de vânzare cumpărare mai vechi, am remarcat formularea „cu acordul și pe riscul meu”, pe care nu știu exact cum s-o interpretez. Este vânzătorul conștient că nu poate face translația unor drepturi pe care nu le are legal, poate fi tras la răspundere pentru că a creat o situație nedocumentată prin acte? Vă rog, ajutați-mă. Mulțumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Inseamna ca la momentul perfectarii actului, vânzătorul nu deținea acte de proprietate, iar transmiterea s-a făcut pe baza unor documente eliberate de primărie care atestă o posesie îndelungată, ca imobilul a existat in rolul agricol, ca s-a platit impozitul timp de x ani.
Citiți paragraful cu modul în care vânzătorul a dobândit imobilul pe care l-ați cumparat.
În situația în care cumpărătorul se declară surprins de servituțile forțate ale proprietății cumpărate, deși în contract scrie clar că a cunoscut situația bunului cumpărat în momentul vânzării și dorește acum anularea acelor servituți forțate printr-o acțiune judecătorească, care este cea mai bună cale de apărare, dacă noul branșament este imposibil de realizat, fără a se aduce atingere integrității unei proprietăți? Mulțumesc pentru răspuns!