Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ICC calculata gresit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ICC calculata gresit

Buna ziua! Veniturile mele, inainte de a naste, au fost din DDA. La aceasta categorie de venit, impozitul se calculeaza abia dupa ce se scad cheltuielile forfetare de 40% , CAS-ul si CASS-ul.. La calcularea ICC s-a luat in calcul doar acea parte de 60% din venitul meu NET lunar, pt care s-a calculat impozitul si nu tot venitul net, asa cum inteleg din lege. Acele cheltuieli forfetare sunt bani pe care am muncit si fac parte dintr-un venit brut supus impozitului. Este corecta aceasta procedura de a scadea cheltuielile forfetare la calculul indemnizatiei???
In cazul unui salariat se ia in calcul venitul realizat dupa scaderea contributiilor salariatului la BASS, precum si impozitul pe salariu. Consider ca este corect modul in care s-a calculat ICC.
Veniturile care se iau în considerare pentru stabilirea nivelului indemnizaţiei pentru creşterea copilului reprezintă suma rezultată după aplicarea cotei de impozitare asupra venitului net din activităţi independente determinat în condiţiile legii.