Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Perioada suspendare permis auto.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Perioada suspendare permis auto.

Buna ziua,

In urma cu cateva zile am cauzat un accident rutier, o singura persoana fiind usor vatamata. Victima (soferul celuilalt autovehicul) este in regula, am discutat cu ea si nu are pretentii de niciun fel.

In urma evenimentului, permisul mi-a fost suspendat pe o perioada de 90 zile, cu posibilitatea prelungirii a dovezii primite initial (valabila 15 zile) din 30 in 30 de zile pana la finalizarea cazului.

Dupa spusele agentului de politie care s-a ocupat de caz, solutionarea dosarului o sa dureze cca. 2-3 luni.

Acuma daca nu-mi prelungesc dovada initiala de 15 zile, trecerea celor 90 de zile se va calcula tot dupa solutionarea dosarului? sau efectiv dupa data la care a expirat ultima dovada?

Multumesc.

danbilzerian, utilizator
Pana la terminarea instrumentarii dosarului si solutionarea acestuia cu NUP trec mai mult de 2-3 luni. Numai comunicarea rezolutiei poate dura atat...

Suspendare se va dispune pentru 90 de zile de la data predării permistului de conducere/data conţinută în notificare/data expirării dovezii, după caz.
Daca nu prelungiti dovada este posibil da stati fara permis mai mult decat perioada de suspendare a permisului.
Va multumesc pentru raspuns.

Stiti cumva daca se poate prelungi dovada si dupa ce aceasta a expirat? Tocmai am aflat ieri ca programul cu publicul este doar marti si miercuri, mie dovada imi expira duminica. Se mai poate face ceva?

Multumesc.
danbilzerian, utilizator