Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cetatean strain - asociat unic si administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cetatean strain - asociat unic si administrator

Buna seara,
Intr-un S.R.L. poate fi asociat unic si administrator, un cetatean strain, din afara UE, dar care are resedinta in Romania?

Va multumesc aniticipat!!!
Da.
Puteti fi asociat unic intr-o singura societate comerciala.
da poate fi asociat unic si administrator intr-un srl
pentru ca nu poate avea cazier fiscal in romania va trebui sa dea o declaratie la notar ca in tara de origine nu are cazier fiscal
Cred ca faci o confuzie Gaby, declaratia despre care vorbesti trebuie data in sensul ca nu are datorii fata de statul roman si nu catre tara de origine.

Corect! In plus trebuie sa mai dea la notar sau in fata reprezentantului Oficiului Registrului Comertului, o declaratie ca accepta numirea in functia de asociat unic si administrator si indeplineste conditiile legale in acest sens. Plus specimenul de semnatura.