Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale numire administrator cetatean strain care nu se afla ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

numire administrator cetatean strain care nu se afla in tara

ce acte sunt necesare pentru numirea unui administrator intro societate comerciala a unui cetatean strain care nu se afla in tara?
1.specimen de semnatura pt viitorul administrator ( se poate da acest specimen de semnatura la orice notariat din alt stat )
2. declaratie pe proprie raspundere ca indeplineste conditiile legale pt.a fi administrator , si ca nu are antecedente penale .
3. act constitutiv actualizat
4.cazier fiscal
5.copie CI

am uitat sa metionez ca este necesara si o hotarare a AGA in acest sens
Avand in vedere ca este cetatean strain nu poate obtine cazier fisca asa ca va da o declaratie la notar in sensul ca nu are niciodatorie fata de statul roman. declaratia poate fi data si in alta tara si va fi tradusa in lb romana.