avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu din 2015, pierdut?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu din 2015, pierdut?

Am constatat ca mai am zile de concediu din 2015. Daca stiu bine se pot lua in 18 luni de la sfarsitul lui 2015, deci termenul ar fi expirat in iunie anul acesta.

Pot sa mai cer plata acestor zile? De luat cred ca nu se mai pot. Sau s-au pierdut complet?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:04, 16 Iulie 2024
Nu mai puteti beneficia de zilele de concediu din 2015.S-au prescris.Cat priveste plata CO, acestea sunt platite doar in caz de incetare a CIM-ului.
Zilele de CO nu sunt prescrise ... angajatorul avea obligatia sa le acorde pana la 01.07.2017.
De ce nu sunt prescrise ? Si-au pierdut valabilitatea, nu mai puteti cere CO din anul 2015 daca nu ati facut-o pana la 1.07.2017
Care este textul de lege care mentioneaza ca sunt prescrise ?

Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor si nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari , potrivit art. 144 alin. (1) si (2) din Codul muncii,

Art.146 alin.2 C.mun. reglementeaza obligatia angajatorului si nu prescrierea dreptului la CO.

Si atunci cum interpretam cele 18 luni de "valabilitate" ale CO? Ce se intampla cu aceste zile ramase daca nu au fost epuizate in termen de 18 luni? De platit nu se pot plati de luat CO nu se mai poate .... Cum ramane ?

Alte discuții în legătură

Termenul de prescriptie a co neefectuat lauraadriana lauraadriana La incetarea CIM salariatul solicita compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat in perioada derularii contractului de munca, respectiv 2007-2016. ... (vezi toată discuția)
Despre banii de concediu antonesa antonesa Lucrez la o brutarie si am lucrat la aceas brutarie din 2011 pana ân 2014 nu mi sa oferit concediu si nici bani de concediu ..acuma am 10 luni de cand sunt ... (vezi toată discuția)