avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu din 2015, pierdut?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu din 2015, pierdut?

Am constatat ca mai am zile de concediu din 2015. Daca stiu bine se pot lua in 18 luni de la sfarsitul lui 2015, deci termenul ar fi expirat in iunie anul acesta.

Pot sa mai cer plata acestor zile? De luat cred ca nu se mai pot. Sau s-au pierdut complet?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:34, 26 Iulie 2017
Nu mai puteti beneficia de zilele de concediu din 2015.S-au prescris.Cat priveste plata CO, acestea sunt platite doar in caz de incetare a CIM-ului.
Zilele de CO nu sunt prescrise ... angajatorul avea obligatia sa le acorde pana la 01.07.2017.
De ce nu sunt prescrise ? Si-au pierdut valabilitatea, nu mai puteti cere CO din anul 2015 daca nu ati facut-o pana la 1.07.2017
Care este textul de lege care mentioneaza ca sunt prescrise ?

Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor si nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari , potrivit art. 144 alin. (1) si (2) din Codul muncii,

Art.146 alin.2 C.mun. reglementeaza obligatia angajatorului si nu prescrierea dreptului la CO.

Si atunci cum interpretam cele 18 luni de "valabilitate" ale CO? Ce se intampla cu aceste zile ramase daca nu au fost epuizate in termen de 18 luni? De platit nu se pot plati de luat CO nu se mai poate .... Cum ramane ?

Alte discuții în legătură

Dreptul la plata zilelor de concediu odihna existente in contract in cazul demisie DELPH DELPH Buna Ziua, Doresc sa stiu in cazul in care mi-am incetat contractul de munca in 17 august 2015 dupa incheierea concediului de maternitate in care am ramas din ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna neefectuat din 2017, recuperare bani Florinoprea20 Florinoprea20 Buna seara, va rog mult de tot sa ma ajutati intr-o problema. Am lucrat la o agentie de pariuri sportive din decembrie 2016 pana in februarie 2020. In tot ... (vezi toată discuția)
Co neefectuat gina2010 gina2010 Buna ziua, la plecarea unui salariat din firma, daca au ramas zile de co neefectuate in ultimii 7 ani ( cate 2,3) trebuie calculate pe toti anii sau numai pe ... (vezi toată discuția)