avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am un salariat care din motive independente de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am un salariat care din motive independente de voință lui nu poate efectua integral concediul de odihnă restant din 2017 și cel din 2018. Cum pot rezolva acest aspect, ținând cont că, legal, nu îl pot compensa în bani?

Buna ziua, am un salariat care din motive independent de vointa lui nu poate efectua integral concediul de odihna aferent anului in curs si, nici in cele 18 luni cum prevede Codul muncii, inteleg ca nu pot face compensarea in bani, conf art. 147 din Codul munci, cum pot reglementa acest aspect, mai are de efectuat zile de co din 2017, integral 2018. Multumesc
Ultima modificare: Marți, 18 Decembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: adywb , utilizator 15:14, 19 Decembrie 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar fi o solutie, dar nu stiu daca o puteti folosi in firma respectiva. Incetati CIM, compensati in bani CO neefectuat, apoi intocmiti un nou CIM a doua zi. La alte firme s-a apelat la aceasta varianta, pe care o consider corecta.
multumesc este o solutie, cred ca singura viabila

LIVIU NISTEA a scris:

Ar fi o solutie, dar nu stiu daca o puteti folosi in firma respectiva. Incetati CIM, compensati in bani CO neefectuat, apoi intocmiti un nou CIM a doua zi. La alte firme s-a apelat la aceasta varianta, pe care o consider corecta.

Nu este singura solurtie .... se poate folosi reprogramarea CO.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Potrivit codului muncii concediul neefectuat se efectueaza in termen de 18 luni. Deci in cazul dvs. zilele de CO din 2017 se pot face pana in luna iunie 2019.
Codul Muncii nu prevede asa ceva.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, se da urmatoarea situatie: administratorul blocului ... drq928 drq928 Buna ziua, Se da urmatoarea situatie: Administratorul blocului in care locuiesc, si-a dat demisia incepand cu data de 1 August 2020.Pana la acea data avea CO ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna croberta croberta Daca un salariat nu a efectuat inca tot co de anul trecut, poate sa.l ma ia acum, in 2015 ? Se poate compensa in bani? (vezi toată discuția)
Compensare concediu odihna in bani cristina29 cristina29 Buna ziua! Conform Codului Muncii, concediul de odihna neefectuat se compenseaza in bani doar la incetarea contractului de munca. Dar daca acest CO nu s-a ... (vezi toată discuția)