Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am un salariat care din motive independente de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am un salariat care din motive independente de voință lui nu poate efectua integral concediul de odihnă restant din 2017 și cel din 2018. Cum pot rezolva acest aspect, ținând cont că, legal, nu îl pot compensa în bani?

Buna ziua, am un salariat care din motive independent de vointa lui nu poate efectua integral concediul de odihna aferent anului in curs si, nici in cele 18 luni cum prevede Codul muncii, inteleg ca nu pot face compensarea in bani, conf art. 147 din Codul munci, cum pot reglementa acest aspect, mai are de efectuat zile de co din 2017, integral 2018. Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Ar fi o solutie, dar nu stiu daca o puteti folosi in firma respectiva. Incetati CIM, compensati in bani CO neefectuat, apoi intocmiti un nou CIM a doua zi. La alte firme s-a apelat la aceasta varianta, pe care o consider corecta.
multumesc este o solutie, cred ca singura viabila

LIVIU NISTEA a scris:

Ar fi o solutie, dar nu stiu daca o puteti folosi in firma respectiva. Incetati CIM, compensati in bani CO neefectuat, apoi intocmiti un nou CIM a doua zi. La alte firme s-a apelat la aceasta varianta, pe care o consider corecta.

Nu este singura solurtie .... se poate folosi reprogramarea CO.
Potrivit codului muncii concediul neefectuat se efectueaza in termen de 18 luni. Deci in cazul dvs. zilele de CO din 2017 se pot face pana in luna iunie 2019.
Codul Muncii nu prevede asa ceva.