Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiune

Buna ziua,
cum se procedeaza in urmatoarea situatie:
salariatul solicita incetarea contractului de munca fara preaviz,societatea nu este de acord si ii inceteaza contractul disciplinar( pontat nemotivat). in aceasta situatie cum se face dovada ca a luat la cunostinta sanctiunea - diminuarea salariului( in ccm este stipulat ca daca are nemotivate este sanctionat cu diminuarea salariului)
1. Comunicarea se preda personal salariatului, cu semnatura de primire, ori, in caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandata, la domiciliul sau resedinta comunicata de acesta.

2. Astfel : dovada comunicarii este facuta prin semnatura salariatului daca decizia s-a inmanat personala acestuia sau prin semnatura acestuia pe confirmarea de primire daca comunicarea s-a efectuat prin posta.