Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Baza de calcul CM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Baza de calcul CM

Buna ziua! In situatia in care salariatii au schimbat angajatorul fara a avea intrerupere, iar vechiul angajator a pus la dispozitie baza de date pentru persoanele care au beneficiat de CM in ultimele 12 luni, este corect sa se preia baza de calcul a CM-urilor (ultimele 6 luni) din firma veche pe firma noua pentru ca angajatii care se afla in concediu medical sa poata beneficia de plata acestora.
La incetarea activitatii, angajatorul va elibera fostilor salariati adeverinte cu veniturile realizate in ultimele 6 luni, fiindu-le necesare la stabilirea bazei de calcul in caz de concediu medical.
Multumesc frumos!