Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ZILE CONCEIDU MEDICAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ZILE CONCEIDU MEDICAL

Buna ziua,
Pe adeverinta cu zilele de concediu medical avute in ultimele 12/24 luni eliberata pentru medicul de familie, in cazul unul angajat care nu a lucrat la firma 12 luni, se trec pe adeverinta si zilele de concediu medical avute la firma la care a lucrat anterior?
Multumesc
buna ziua,
in momentul incheierii contractului individual de munca angajatorul aduce la cunostinta viitorului angajat ca trebuie sa solicite de la fostul angajator baza de calcul pentru concedii medicale cu mentionarea zilelor de concediu medical. doar in baza acestei adeverinte/baza de calcul actualul angajatoar poate trece pe adeverinta numarul de zilele de concediu medical avute anterior angajarii. in lipsa bazei de calcul se face mentiune cu data angajarii. urmand ca angajatul sa aduca baza de calcul in cazul in care i se elibereaza certificat de concediu medical.
janapress, utilizator
Nu se trec pe adeverinta si zilele de concediu medical avute la firma la care a lucrat anterior, decat daca se detine un document in acest sens.
Buna ziua
Am și eu o antrebare am și eu 5 luni la locul de munca am luat concediul medical și nu mi l-au plătit,trebuie sa am 6 luni ca sa ami plătească concediul
Șerban ionut George, utilizator
Si inainte de cele 5 luni ce statut ati avut?