Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DONATIE SAU MOSTENIRE ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DONATIE SAU MOSTENIRE ?

Buna ziua,
Prin mostenire (in urma succesiunii) am obtinut bunuri mobile (o remorca) si imobile (un apartament) ale sotului meu in 2013,(sot pierdut intr-un accident rutier). A fost o casnicie de 7 ani, fara copiii.
M-am recasatorit in aprilie 2016 si am dat nastere unui copil in iunie 2016 si locuim in imobilul mostenit.
Am achizitionat in ianuarie 2017 un apartament pe numele actualului sot si al meu ,(prin credit ipotecar pe numele actualului sot pe o perioada de 15 ani)
Astazi (25 iulie 2017) starea mea de sanatate este foarte limitata si degradata. Am nevoie de ajutorul dvs ca sa pot lasa lucrurile aranjate in caz de deces si va intreb :
1) Ce se intampla cu toate bunurile mobile si imobile mostenite (inainte de casatoria acuala) ? Raman toate sotului si copilului ?
2) Ce se intampla cu imobilul achizitionat prin credit ipotecar ?

Vreau sa las tot ce detin eu sotului si copilului meu si ma intereseaza daca le pot lasa doar asa cum sunt (daca legea este de partea lor), iar daca nu as vrea sa stiu care este cea mai buna si rentabila metoda in acest sens !
Imi recomandati sa fac DONATIE ?
Nu cunosc alte variante !

As vrea ca in cazul decesului meu sa nu poata interveni familia mea (am o mama + 3 frati, ca tatal meu a decedat) sau fostii socrii (parintii primului sot) in viata actualului sot si a copilului !
Nu vreau sa ii dea nimeni afara din imobil pe sot si copil !
Va rog frumos sa ma sfatuiti cum ar fi mai corect sa procedez, sa fie liniste in urma mea . Va multumesc anticipat !
inger_parasit2013, utilizator
Atat timp cat aveti copil si sot, nu vor interveni alte rude.
Copii sunt inaintea fratilor, surorilor, verilor etc
Ca raspuns la cele doua intrebari>
1. Da. Sotul va avea 1/4 (din intregul bunurilor dobandite anterior casatoriei, si din jumatatea bunurilor dobandite impreuna), iar copilul 3/4.
2.Creditul face parte din pasivul succesoral si va fi mostenit de sot si copil.