Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Intreprindere publica, persoana juridica de drept ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Intreprindere publica, persoana juridica de drept public

Solicit ajutor in a face distinctie intre urmatoarele notiuni:
- persoana juridica de drept public;
- întreprindere publica, mai exact o societate comerciala la care o autoritate locala este asociat unic.
De asemenea solicit raspuns la urmatoarea intrebare:
o întreprindere publica, in speta societatea comerciala (S.R.L.) a carei asociat unic este un municipiu, poate fi entitate de drept privat?
george-neagu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
As vrea sa intreb si eu ceva: O persoana juridica de drept public, fara scop patrimonial functioneaza ca un ONG, avand cont bancar si contabilitate proprie, sau este considerata institutie publica si trebuie sa aiba cont in trezorerie sa se lucreze pe bugete si tot ce tine de o institutie publica?
LenuT, utilizator