Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Persoana juridica de drept public
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Persoana juridica de drept public

Solicit ajutor in a face distinctie intre urmatoarele notiuni:
- persoana juridica de drept public;
- institutie publica,
De asemenea solicit raspuns la urmatoarea intrebare:
Care sunt diferentele dintre institutia publica si persoana juridica de drept public?
Notiunile se suprapun destul de mult, dar nu perfect. Orice institutie publica este persoana juridica de drept public. Insa exista polemici daca entitati care nu sunt institutii publice (pentru ca acestea sunt prin definitie non-profit) sunt de drept public sau de drept privat - vezi cazul Regiilor Autonome. Exista controverse si referitor la anumite structuri non=profit autonome, organizate prin lege speciala, daca sunt de drept public sau de drept privat, cum e cazul Crucii Rosii sau a Fundatiilor Judetene pentru Tineret. Mai exista si structuri cu statut intermediar, asa-zise persoane juridice "de interes public" cum sunt COlegiul Medicilor, Uniunea Nationala a Barourilor, Uniunea Notarilor, Corpul Expertilor Contabili si COntabililor Autorizati si alte organizatii profesionale camerale ale profesiilor liberale....
Asociatiile si fundatiile care functioneaza in baza OG 26 / 2000 cu siguranta nu sunt persoane juridice de drept public, nici institutii publice, deci discutia ar trebui mutata in alta sectiune a acestui forum, ca nu are legatura cu ONG-urile...
Mai este și cazul conflictului juridic pe care-l are recent Uniunea Scriitorilor (peste 70 de procese cu foști membri), care se prevalează de fiecare dată de art. 85 din OG 26/2000 (Persoanele juridice de utilitate publică - asociații, fundații sau alte organizații de acest fel - înființate prin legi, ordonanțe, decrete-lege, hotărâri ale Guvernului sau prin orice alte acte de drept public nu intră sub incidența prevederilor prezentei ordonanțe, ci rămân supuse reglementărilor speciale care stau la baza înființării și funcționării lor.) spunând că asociația se supune reglementărilor unui Decret din 1954 (cu un singur articol), precum și Statutului adoptat ulterior (cu modificările și actualizările survenite la diferite perioade de timp) ducând la extrem ideea asta prin afirmația șocantă că Asociația cu pricina ar fi subiect de drept public (așa cum sunt, de pildă, partidele politice) și nu de drept privat, iar instanțele de judecată evită să se pronunțe pe acest aspect, sau, mai grav,admit cererile care conțin asemenea motivație..... Cum de s-a ajuns, oare, la acest paradox juridic???
iona2008, utilizator
Calitatea de persoana juridica de utilitate publica sau de interes public nu inseamna ca este de drept public. Pe de alta parte, la organizatiile existente inainte de 1990 exista un echivoc, pentru ca au fost organizatii care existau inainte de 1945 si nu au fost desfiintate de statul comunist ci "reorganizate" prin cate un decret echivoc, sau decrete sau HCM prin care nu spunea ca "se infiinteaza" (caci ar fi fost indubitabil de drept public) ci se "autorizeaza" infiintarea si ca statutul si-l face singura acea organizatie ulterior... ceea ce ar indica totusi in caracter de drept privat dar bazat pe lege speciala, nu pe Legea 21 / 1924 inlocuita in 2000 cu OG 26 / 2000. O situatie de acest gen exista la ACR, care a avut la baza o Lege din 1909....pin HCM 614 / 1957 a fost "autorizat" , prin anii 80 "reorganizat", si Decret CFSN 85 / 1990 s-a "revenit la functionarea anterioara" si tot nu imi e clar daca e persoana juridica de drept privat, dar guvernat de lege speciala , nu de OG 26 / 2000, sau un soi de persoana juridica de interes public,,,? Foarte nebulos acest teren... Dar sigur nu sunt "de drept public" organizatiile astea "obstesti" dinainte de 1990 daca au fost doar "autorizate" prin acte normative... nu "infiintate"....
De tinut cont ca statul Roman sau UAT-urile sunt membri sau fondatori in o gramada de asocitii si fundatii, care sunt indubitabil persoane juridice de drept privat, infiintate pe baza OG 26 / 2000 sau pe legi speciale.... Iar organizatiile camerale ale profesiilor liberale si ele e necontestat ca sunt persoane juridice de interes public, dar nu de drept public, desi sunt infiintate pe baza unor legi speciale, nu sunt rezultatul exercitarii de catre cetateni a dreptului constitutional de libera asociere. Si e de tinut cont si de scopul acelei asocieri si de grupul-tinta vizat. Dar ramane ideea ca persoana juridica de drept public este una infiintata prin act normativ (nu doar autorizata) si a carei scop este unul specific sectorului public... De aceea de exemplu companiile de stat sunt considerate persoane juridice de drept privat, chiar daca sunt infiintate prin act normativ specific si statul e unicul actionar....