Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru?Proceduri.Inginer cadastral?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru?Proceduri.Inginer cadastral?

Bunicii au nevoie de cadastru pentru un teren de vreo 8000mp,cu casa cu SU de aprox 150 mp.poseda act de proprietate,l-au achizitionat acum 40 ani.Am inteles ca sarcina de realizare a cadastrului si pana la efectuarea intabularii poate reveni unui inginer cadastral?acest lucru ar scuti enorm alergatura pentru adeverinte si taxe marunte in 100 de locuri?fireste,pretul serviciilor va fi mai ridcat,dar merita sa pasez aceste atributiuni unui inginer cadastral?cineva trebuie sa vina la fata locului pentru niste masuratori?cum pot fi pasate sarcinile marunte unui expert?adica vreau doar sa vb cu cineva,sai dau ce acte trebuie,copii,etc iar el sa se ocupe de tot si sa-mi puna la dispozitie extrasul de carte funciara cu care bunicii sa poata merge la notar pentru vanzarea imobilului(casa+teren).cum sa fac asta???
In baza documentelor pe care le detineti de proprietatea asupra terenului in cauza,documentele de identitate original + copie ale proprietarilor,contactati expert cadastrist,din zona ,care va demara expertiza ,la finalul careia veti primi extrasul de CF.
Proprietarii de drept in baza extrasului de CF pot dispune de proprietate dupa bunul plac si interes
Succes.
Pai momentan proprietarii sunt bunicii mei,dar tocmai de asta avem nevoie de cadastru si extras de carte funciara,pentru a-mi putea vinde mie imobilul. de un testament ce parere aveti?cum poate fi atacat testamentul de unchiul meu(fiul bunicilor),fratele tatalui meu?
Amestecati termeni
,a-mi putea vinde mie imobilul ,de un testament

Avand in vedere situatia mentionata de preferat,pentru linistea dvs ,este realizarea de contract de vanzare-cumparare.
Dar si in acest caz,proprietarilor =bunicii dvs pentru incheierea formalitatilor legale,le este necesar extrasul de CF.
Pentru ca speta dvs este similara multora deja postate ,pentru a respecta regulamentiul forumului ,daca aveti interes puteti consulta subiectul pe forum
Eu am o casa in Bucuresti care tot la fel trebuie sa i se faca cadastrul, locuinta pe numele mamei mele. Am intrebat si eu in stanga in dreapta cum e mai bine sa procedez. Intri pe ancpi la sectiunea autorizati si iti va aparea lista cu persoanele fizice autorizate, respectiv persoanele juridice autorizate sa faca cadastru. Un bun prieten, avocat de meserie mi-a recomandat un cadastrist si l-am verificat pe site daca e autorizat, acolo apare adresa tel si nr legitimatiei. Iti trebuie o persoana de incredere totusi pentru ca iti poate masura gresit, am auzit de cazuri din acestea. La mine vine sapt viitare sa imi masoare. Sfatul meu e sa incerci prin cunostinte sa gasesti un cadastrist si sa il cauti pe site sa vezi daca e autorizat sau nu si sa mergi pe mana lui. Calculeaza-ti inainte suprafata pe care o ai si dupa ce iti face masuratorile intreaba-l cat ai in total, ca sa nu ai surprize la sf, oricum tu i dai un avans cand iti masoara si restul la final. Succes
Multumiri pentru valy 84, raspuns venit din experienta personala.Mi-a recomandat cineva un expert, e ok. spui ca trebuie sa vina pentru masuratori la fata locului?si ce acte trebuie sa-i pun eu la dispozitie ca sa rezolve tot si sa primesc la final extrasul de carte funciara?daca bunicii vor sa-mi vanda doar jumatate sau o parte din imobil cum se face cadastrul? se vor face doua cadastre?jumatatea pe care nu mi-ar vinde-o ar ramane de impartit dupa decesul lor intre fii(tata si unchiul meu)?
pentru ynocentta: textul inclus in ceea ce ati postat dvs mai sus nu este scris de mine, nu este un citat. o virgula pusa altfel poate schimba radical sensul unui enunt, ca si in cazul dvs.