Forum Discuţii juridice Executare silită Salariat cu poprire pentru activitatea pfa
Discuție deschisă în Executare silită

Salariat cu poprire pentru activitatea pfa

Buna ziua
O persoana care are un pfa a primit instiintare de poprire pe cont pentru o diferenta de impozit. Persoana este si salariata la o firma. Pe instiintare este indicate si firma respectiva ca vor fi poprite venituri de orice fel detinute de firma respectiva. Se poate pune poprire pe conturile firmei daca persoana respectiva nu are decit calitatea de salariat la aceasta?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,

Terţul poprit, adică firma la care lucrează persoana respectivă are obligaţia de a reţine o parte din veniturile realizate de salariat (în principiu, este vorba de 30% din venituri) urmand a le vira intr-un cont ce va fi indicat printr-o Notificare.

In mod normal, nu se va pune problema unei popriri pe contul firmei!
Este vorba de o poprire pe salariul angajatului!

Numai bine!