Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Decizie ANRP
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Decizie ANRP

In urma unei activitati care s-a derulat pe parcursul mai multor ani, mama mea a dobandit din partea ANRP, o decizie de compensare prin puncte a unei case demolate, in anul 1988. Din nefericire pentru ea, valorificarea acestei decizii cu transformarea punctelor in sume de bani, se va face in cote egale, in urmatorii cinci ani. Cum mama mea are o varsta destul de inaintata (cu problemele de sanatate care decurg de aici), fara sa doresc acest lucru, ma gandesc la ce este mai rau pentru ea.
Asadar, in caz de deces al titularului de decizie de compensare, ce se intampla cu sumele de bani, care ii revin prin aceasta decizie? Multumesc!
Sumele de bani vor fi incasate de catre mostenitori.Va trebui insa sa depuneti certificatul de deces si cel de mostenitor la anrp pentru ca titlurile de plata ulterioare sa se emita nu mele mostenitorilor