Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli de judecata

Buna ziua,

Intre mine si av mea s-a incheiat ctr de asistenta si reprezentare pt onorariu de 9000 lei. Pt 6000 mi-a emis chitante, urmand ca diferenta de 3000 sa ii platesc la recuperarea lor de la reclamanta care a pierdut procesul.

Av a cerut si au fost aprobate ch de judecata doar pt suma de 6000, desi ctr este incheiat pt suma de 9000.
Ar fi fost posibil sa solicite ch de judecata pt intreaga suma din ctr, respective 9000?

Care e art din NCPC care reglementeaza acest aspect?

Multumesc anticipat
este corecta decizia instantei, atat ati dovedit ca ati platit in litigiul respectiv.
da, asa este. intrebarea mea este daca av putea cere intreaga suma din ctr de asistenta juridical
Chiar daca ar fi cerut nu i s-ar fi acordat, neputand face dovada ca diferenta de 3000 a fost achitata de catre dumneavoastra
in momentul in care solicitati cheltuieli de judecata trebuie sa depui documente justificative- chitante sau op-uri de plata.
Multumesc pentru clarificari