Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de propietate

Buna seara..din nou...tot merg din avocat in avocat dar e foarte greu sa se gaseasca o solutie pentru problema incurcata cu care ma confrunt...daca bunicii mei au cumparat in 1982 o casa de locuit cu 200 mp ca nu se facea mai mult pe vremea aceea..si in realitate erau 1925 mp pot face ceva sa recuperez acest pamant?eu momentan nu am nimic pe numele meu..am construit o casa pe acest teren..am renovat.o pe cea veche dar totusi nu am acte pe pamant..defunctul care era propietar aici s.a insurat cu o femeie mult mai tanara decat el..aceasta femeie avea o fata..defunctul a infiat fata si ei i.a lasat casa si cei 200 mp..si mamei i.a facut un testament prin care ii lasa 1925 mp..la adresa unde am cumparat noi ulterior..le.a facut aceste acte sa le puna la adapost deoarece el a mai fost casatorit si mai avea copii din casatoria anterioara..a avut un hectar cumparat cand era el tanar si necasatorit..la fiul lui i.a lasat o casa care este in vecinatatea mea la fata lui alta casa la alta adresa..noi practic am cumparat de la nepotii celei de.a doua sotie pentru ca fata infiata a murit si au ramas 2 copii in urma ei care au mostenit casa..mama fetei...( a doua sotie mai tanara) traieste si ne.a dat toate actele pe care le avea sa rezolvam problema..aceasta doamna cand ne.a vandut ne.a zis ca are 1925 de mp dar nu se pot face acte pe tot si ne.a facut pe 200 mp..am testamentul dansei..actul de propietate al defunctului pe intreaga suprafata de teren care l.a cumparat inaintea casatoriilor.noi am folosit intreaga suprafata pana in 1995 cand a venit comisia si a masurat si ne.a lasat 800 mp obligandu.ne sa ne facem gard ca acel teren a zis ca apartinea c.a.p- ului si intra in propietatea statului..de atunci ne.am chinuit sa facem actele macar pe acesti 800 mp dar nu am reusit...vecinul care e ginerele fiului defunctului de la care a mostenit cea de la care am cumparat nu vrea sa ne semneze de vecinatate..in schimb el de la 2500 mp cat a mostenit de la defunct are revendicat 7000 mp ..mentionez ca fiica-sa lucreaza la asistenta sociala la primarie si tot ce solicita i se ofera..din partea dreapta a ajuns sa fie propietar si in partea stanga si la rasarit adica in spatele casei noastre..stapanim cei 800 mp din 1995 cand au fost masuratorile pana azi intreaga suprafata fiind imprejmuita cu gard..dar vecinul vrea si gradina mea..si ne ameninta mereu ca ne lasa cu 200 mp cat avem pe act..am facut masuratori...am facut cereri la primarie..la prefectura..de fiecare data ne lovim de semnatura vecinului de care sant inconjurata...dar el cand a facut titlu de propietate pe aceste terenuri nu trebuia sa vina sa semnam si noi de vecinatate?cum a putut face fara semnatura noastra?va rog frumos..daca ati inteles cat de cat din ce am scris dati.mi un raspuns..o seara placuta.
Buna seara,
Avand in vedere ca este destul de incurcata povestea va sfatuiesc sa discutati cu UN SINGUR avocat pe care sa-l angajati sa va ajute.