avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Trafic de influenta..abuz in serviciu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Trafic de influenta..abuz in serviciu?

Buna ziua..sunt pe acest forum de anul trecut..am mai scris despre problemele mele..problema de acum este urmatoarea: daca am depus o cerere la primarie in care am cerut o autorizatie in regim de urgenta pentru a consolida curtea..si am depus si poze cu placa de beton foarte crapata si inclinata catre râpa de langa casa si nu am primit nici un raspuns..mentionez ca prima cerere a fost in iunie 2017 si am tot fost la primarie..si am tot insistat ca trebuie sa turnam placa ..si sa facem o consolidare pentru ca ne este in pericol casa..din cauza rapei..si tot nu am primit nici un raspuns favorabil..acum s.au crapat peretii..am facut o alta cerere..stiu ca trb sa asteptam 30 de zile pentru un raspuns..ce trebuie sa facem? Vecina mea lucreaza in primarie si cand vede ca facem ceva in curte trimite politia comunitara sau face reclamatie ca construim fara autorizatie..ce sa facem? Trebuie consolidat pentru ca ne ducem cu casa pe râpa..mai ales ca a pluat si a nins..acum mai rau se mananca pamantul..noi ne.am apucat sa turnam beton partial..chiar e regim de urgenta..si am primit de la primarie sa sistam lucrarea sau sa facem schita pentru autorizatie..noi suntem in judecata cu vecina si cu primaria pentru ca vecina nu ne semneaza procesul de vecinatate pentru ca vrea sa ne ia gradina.ea de la 2250 mp cat avea mostenire a ajuns sa revendice 7000 mp pe care are titlu de propietate dar nu are intabulat decat 1750 mp din cei 7000..si acum a pus ochii pe gradina noastra..noi nu avem decat 200 mp pe actul de propietate..pentru ca in 1982 cand am cumparat asa se faceau actele.aveam 1925 mp dar am ramas cu 800 pt ca vecina ne.a luat diferenta..ca poate ca e la primarie
Cel mai recent răspuns: Andreea cip , utilizator 17:15, 22 Martie 2018
Mentionez ca cei 800 mp sunt imprejmuiti cu gard facut in 1995 cu comisia de la primarie.avem act de 100 de ani de cand a fost cumparat pamantul.propietarul a facut act de propietate sotiei sale pe 1925 mp..avem si acest act..numai ca in 1982 cand am cumparat aici nu se faceau acte decat pe 200 mp..vecina taie si spanzura in primarie..daca depunem orice act ea trb sa verifice..am depus un dosar complet in 2007 cu masuratori si ne.a spus sa asteptam ordinul prefectului..care n.a venit nici pana azi.dosarul nu mai exista in primarie...vecina nu ne semneaza de vecinatate pt ca vrea ea gradina noastra..ne judecam cu ea..va rog sa ma ajutati sa pot face act macar pe cei 800 mp.daca se poate.suntem hartuiti de vecina..de primarie si politie comunitara..atatea reclamatii..atata rautate..va multumesc..cu respect Andreea
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Formulati impotriva primariei actiune conf.Legii nr.554/2004 a contenciosului administrativ.
Va multumesc pentru raspuns si pentru rabdare. O sa.i propun avocatei mele..multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiune Andreea cip Andreea cip In cazul uzucapiunii...pe cine dau in judecata,?fostul propietar sau pe vecinul ca nu.mi semneaza de vecinatate? (vezi toată discuția)
Trebuie autorizatie si schita?? Andreea cip Andreea cip Buna ziua..am niste nelamuriri..poate ma ajutati dv sa inteleg..tatal meu a facut un acoperis pentru lemne .acoperisul este sustinut pe tevi de fier ( popi), ... (vezi toată discuția)
Se poate revendica? Andreea cip Andreea cip Buna ziua din nou..am mai scris pe 3 iunie despre problema mea .acum a aparut o dovada noua si as dori daca se poate sa.mi spuneti cat ma poate ajuta actul pe ... (vezi toată discuția)