Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general 2 Locuri de munca
Discuție deschisă în Contabilitate în general

2 Locuri de munca

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea problema: Daca o persoana lucreaza in 2 locuri de munca diferite, atunci cand are un concediu medical unde il duce?

Va multumesc!
Primeste Casa de sanatate copie cf cu originalul? Nu depinde numai de ce vrem noi, ci si de institutiile care verifica modul de calcul a indemnizatiei si care gest fondul din care se suporta o parte din aceasta.

Eventual se poate cere de la soc unde nu are loc de munca stagiu de cotizare (nu stiu insa daca nu trebuie vizat de vreo institutie) si soc unde este functia de baza cumuleaza stagiul la ei cu stagiul de la cealalta soc si calculeaza indemnizatia. Nu sunt sigura ca se poate proceda asa, dar ar fi mult mai logic.

La cel de-al 2 loc de munca cerere de concediu fara salar.

Vedeti si sectiunea de dreptul muncii unde raspund consultantii in resurse umane care poate ca au mai intilnit acest caz.
t.simona, utilizator
adrianan10 a scris:

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea problema: Daca o persoana lucreaza in 2 locuri de munca diferite, atunci cand are un concediu medical unde il duce?

Va multumesc!

Iata ce spune legislatia : Norma de aplicare a OUG 158/2005 publicata in MO 147/16.02.2006

"Art. 72. - Pentru persoana asigurată care se află în două sau mai multe situaţii prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. A şi B din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 şi care desfăşoară activitatea la mai mulţi angajatori, la fiecare fiind asigurată conform acestei ordonanţe de urgenţă, indemnizaţiile se calculează şi se plătesc, după caz, de fiecare angajator. În această situaţie primele două exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezintă spre calcul angajatorului la care asiguratul are venitul cel mai mare, iar la celălalt/ceilalţi angajator/angajatori se prezintă cele două exemplare în copii legalizate. Angajatorii plătitori au obligaţia respectării prevederilor art. 1 din prezentele norme. "

Succes!!