Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contractul de mandat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contractul de mandat

Buna ziua!
Contractul de mandat incheiat intre persoana fizica si persoana juridica , in vederea reprezentarii in fata furnizorilor de servicii ( de energie electrica si gaze naturale) constituie act juridic valabil conform art. 1295 Noul cod civil?
Persoana fizica isi exprima acordul de a fi reprezentat de SC..SRL, pentru negocierea contractelor de furnizare energie electrica si gaze naturale, avand drept de semnatura . Contractul de mandat, este insotit de o imputernicire si copia documentelor de identificare/ identitate, semnate in original.
Este aceasta o forma legala de act juridica ce poate fi acceptat de prestatorul de servicii ( de furnizare si distributie).
Multumesc!
Atentie la nuanta: Mandantul mandateaza, adica il imputerniceste pe mandatar sa actioneze in numele lui, nu isi exprima acordul de a fi mandatat.