Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procura speciala si judiciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procura speciala si judiciara

in cazul unei procure speciale care cuprinde mai multe mandate este obligatoriu depunerea acesteia in original la o reprezentare in instanta?
Se face la fel ca cea judiciara

Procura este speciala dacă se acordă pentru o singură operaţie juridică (procuratio unicus rei) sau pentru anumite operaţii determinate. Procura este generală (procuratio omnium bonorum) dacă mandatarul primeşte împuternicirea de a se ocupa de toate treburile mandantului.

Dacă mandatarul urmează să încheie în numele şi pe seama mandantului un act juridic autentic, procura trebuie să fie dată tot sub aceasta forma pentru că procura formează un „tot indivizibil” cu actul în vederea căruia a fost dată (regula simetriei formelor). Totusi, daca forma autentică a reprezentării nu a fost respectată si la încheierea actului autentic mandatarul a prezentat o procură sub semnătură privată, acest lucru nu afectează valabilitatea actului principal astfel încheiat. Un asemenea act va fi însă inopozabil mandantului, în măsura în care acesta din urmă nu a ratificat actul principal.

Procura este actul juridic unilateral prin care mandantul il imputerniceste pe mandatar (procurator) sa incheie anumite acte juridice. Mandatantul detaliaza in inscris, in continutul procurii, actele pe care le poate incheia mandatarul in numele sau. Procura este astfel decat o incorporare intr-un inscris a vointei de a fi reprezentat.

Depuneti o copie a procurii si, daca instanta va cere, infatisati si procura in original. Nu cred ca instanta va retine originalul atata vreme cat poate constata conformitatea copiei cu originalul.