Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Onorarii avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Onorarii avocat

Bună!
Cum se stabileşte onorariul avocat de către avocatul care trebuie să te reprezinte într-un proces, există un tarif prestabilit în raport de natura procesului sau este o sumă pe care avocatul o stabilește unilateral în funcție de client?
Există tarife diferențiate în raport de natura procesului (litigii legislative, de circulație, fonduri funciare, etc) sau cum se stabilește onorariile?
Buna ziua,
Onorariile avocatilor sunt stabilite de ei tinand cont de tipul de dosar, timpul de munca, complexitatea dosarului, etc!
Deci nu există un tarif minim şi/sau un tarif maxim, în raport de natura procesului?
Buna ziua,
Exista niste onorarii minime inficate de barou dar ...
Onorariul se stabileste in functie de complexitatea cauzei, a volumului de munca estimat,notorietatea avocatului,situatia financiara a clientului etc.Nu exista onororarii minime sau maxime impuse.Aveti libertatea de a cauta,compara si alte oferte.Succes.
La cauze mai complexe, si unde, daca avocatul e bun, si aveti si putin noroc, castigati material mult, se poate negocia intial atat un tarif minimal, cat si, mai ales, onorariul de SUCCES!
Acesta evident ca e mai mare, si poate fi procent din ceea ce ati castigat, sau o suma fixa, stabilita aprioric prin negociere.
Succes!