Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Onorarii avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Onorarii avocat

Bună!
Cum se stabileşte onorariul avocat de către avocatul care trebuie să te reprezinte într-un proces, există un tarif prestabilit în raport de natura procesului sau este o sumă pe care avocatul o stabilește unilateral în funcție de client?
Există tarife diferențiate în raport de natura procesului (litigii legislative, de circulație, fonduri funciare, etc) sau cum se stabilește onorariile?
Dacă speța reprezintă o contestație a p.v. contravenție de circulație iar avocatul îl reprezintă pe terța persoană, practic pe cel care este păgubit (cel cu mașina boțită în parcare), cât ar trebui să fie onorariul avocatului pe cele trei etape: fond, apel și recuperare cheltuieli de judecată pe cale separată?
În primul rând conteaza munca prestata ca volum , calitatea prestatiei si simplitatea sau complexitatea cazului.Mai conteaza si daca abilitățile avocatului si daca sunt sau nu utile în procesul respectiv.
De pildă, un divorț prin acordul soților este mai simplu decat un proces pe rapire internațională de minori.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat