Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturile sotiei egale cu ale sotului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturile sotiei egale cu ale sotului

Buna ziua..desi am absolvit facultatea de drept in vara asta, as avea o intrebare caruia sa-i puteti oferi d-voastra ca specialisti in drept un raspuns..un barbat, casatorit, detinea in ingrijire inainte si dupa casatorie un batran caruia i-a lasat prin testament casa in urma decesului.intrebarea mea este:defunctul a lasat testamentul barbatului casatorit...acesta a trecut casa doar pe numele lui si nu si pe a sotiei...se poate ca aceasta sa nu poata beneficia de egalitate privind mostenirea lasata prin testament de catre defunct?sau beneficiaza amandoi de egalitate?se poate ataca prin recurs de catre sotie...(mentionez ca sunt casatoriti, si se inteleg, problema e ca sotul nu vrea oarecum sa trece averea primita si pe sotie, nu cunosc motivele)..VA MULTUMESC, astept un rapsus cat mai prompt si mai clar in cel mai scurt timp.
bunurile primite prin testament, sunt bunurile proprii ale sotului respectiv, care a primit mostenirea.
deci sotia nu are nici un drept la ce i se cuvine sotului prin mostenire.
multumesc mult de raspunsul dat..
:(( :(( :(( :(( :((:((
ANY09 a scris:

Buna ziua..desi am absolvit facultatea de drept in vara asta, as avea o intrebare caruia sa-i puteti oferi d-voastra ca specialisti in drept un raspuns..un barbat, casatorit, detinea in ingrijire inainte si dupa casatorie un batran caruia i-a lasat prin testament casa in urma decesului.intrebarea mea este:defunctul a lasat testamentul barbatului casatorit...acesta a trecut casa doar pe numele lui si nu si pe a sotiei...se poate ca aceasta sa nu poata beneficia de egalitate privind mostenirea lasata prin testament de catre defunct?sau beneficiaza amandoi de egalitate?se poate ataca prin recurs de catre sotie...(mentionez ca sunt casatoriti, si se inteleg, problema e ca sotul nu vrea oarecum sa trece averea primita si pe sotie, nu cunosc motivele)..VA MULTUMESC, astept un rapsus cat mai prompt si mai clar :rofl:in cel mai scurt timp.

Spiru Haret ? invatamant la distanta #-o
traff, utilizator
nu spiru haret...