Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Un pensionar care decedează poate lua pensia pe luna in curs? Până la ce dată a lunii se consideră valabilă? Mă refer dacă decedează pe 2 , 8, 10, sau 25 ale lunii e valabilă sau trebuie returnată la casa de pensii. Menționez că pensionarul primește pensia pe 12 ale fiecărei luni.
Pensia se plateste pe luna in curs.
Asadar,daca decesul a avut loc in prima zi a lunii, pensia va fi pusa in plata si pe acea luna.