avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Un pensionar care decedează poate lua pensia pe luna in curs? Până la ce dată a lunii se consideră valabilă? Mă refer dacă decedează pe 2 , 8, 10, sau 25 ale lunii e valabilă sau trebuie returnată la casa de pensii. Menționez că pensionarul primește pensia pe 12 ale fiecărei luni.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:10, 1 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pensia se plateste pe luna in curs.
Asadar,daca decesul a avut loc in prima zi a lunii, pensia va fi pusa in plata si pe acea luna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, sunt născută în 24.01.1958 si din 01.08.2016 am ... Tanta1958 Tanta1958 Buna ziua, Sunt născută în 24.01.1958 si din 01.08.2016 am iesit la pensie pentru limita de varsta. Sotul a murit in 2002 la vârsta de 48 ani cu vechime ... (vezi toată discuția)
Ultima pensie Marius-4 Marius-4 Tatal meu a decedat pe data de 14 ianuarie. In aceeasi zi a venit si pensia. Medicul de familie mi-a dat certificatul constatator de deces cu data de 13 ... (vezi toată discuția)
Beneficiu pensie abell abell Buna dimineata, daca un pensionar decedeaza inainte de a primi pensia pentru luna in curs (ex a decedat in 06 oct),mai beneficiaza de pensia pe octombrie? (vezi toată discuția)