Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... diploma cursuri postuniversitare nerecunoscuta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

diploma cursuri postuniversitare nerecunoscuta

Buna ziua,
Lucrez la privat de 7 ani ca programator. De cand s-a schimbat legea, beneficiez de reducerea de impozit acordata programatorilor.
Vreau sa concurez pe un post la stat, si nu mi se recunoaste diploma de cursuri postuniversitare in informatica. Eu am absolvit facultate de lunga durata in inginerie.
Cum pot sa argumentez? Care este legea care imi permite sa particip la concurs? Mai am 3 zile ca sa ma inscriu.
Ambele diplome sunt de la aceeasi facultate, acreditata, ugal.
Multumesc pentru ajutor
ceapraga, utilizator
In acest moment beneficiez de scutire de impozit intrucat s-a schimbat legea, care scutea de impozit doar pe cei care terminasera anumite facultati.
Parerea mea este ca eu sunt in situatia descrisa de cuvantul "echivalenta".
Nu are nicio legatura scutirea de impozit cu conditiile de angajare.
studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalentă, în informatică...

Studii superioare de lunga durata am
Cu doua diplome de licenta, pt doua specializari:
-una in frigotehnie (fac de mecanica)
-alta in informatica (fac de informatica)

Nu e nici o conditie de denumire a facultatii. Conditia e pentru diploma de licenta.
In mesajul initial ati postat :

...Eu am absolvit facultate de lunga durata in inginerie....

Acum faceti mentiunea :
Studii superioare de lunga durata am
Cu doua diplome de licenta, pt doua specializari:
-una in frigotehnie (fac de mecanica)
-alta in informatica (fac de informatica)

In acest caz, datele problemei se schimba , intrucat diploma facultatii de informatica se ia in considerare.
Diploma de inginer are scrisa si facultatea de mecanica.

Diploma de cursuri post-univ nu o are scrisa. Mi s-a motivat de la universitate ca, acest curs fiind organizat in cadrul departamentului de formare continua al universitatii, de la minister au primit formularul de completare a diplomei fara numele facultatii. Aceasta desi cursurile au fost tinute de profesorii din cadrul facultatii de informatica al universitatii.

Din pacate, am mai aflat o veste proasta. La un an de zile de la finalizarea cursului post-univ, s-a dat o lege care a impiedicat folosirea diplomei in invatamant pentru cadrele calificate.