Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie la executare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie la executare

Buna seara,

Va rog sa imi spuneti care sunt costurile pentru depunerea unei contestatii la executare? Unde se depune aceasta si unde se plateste taxa de timbre?

Multumesc frumos, anticipat
Contestatia se depune la judecatoria de care apartine debitorul.(contestatorul) Taxa de timbru calculata in functie de suma contestata (dar nu mai mult de 1000 lei) vi se comunica si se achita la primarie serviciul "taxe si impozite".
ContSters429609, utilizator
Imatreiaexecutarii silite cererile se taxeaza conf.OUG nr.80/2013.Taxele judicare de timbru se platesc de debitorul taxei in numerar,prin virament sau in sistem on-line ,intr-un cont distinct de venituri al bugetului local"Taxe judiciare de timbrue timbru si alte taxe de timbru", al unitatii administrativ teritoriale in care persoana fizica isi are domiciliul sau resdinta.[Art.40(1) OUG nr.80/2013.].Chitanta cu care ati facut plata se dpune in original la dosarul cauzei,sub sanctiunea anularii cererii.
Multumesc tare mult pentru informatii.

Inteleg ca daca nu platesc aceasta taxa de timbru, contestatia nu va mai fi analizata si dosarul se inchide de la sine?
Cererea va fi anulată ca sancțiune pentru neplată taxă de timbru.