Forum AvocatNet Italia Viata in Italia Alocatie europeana
Discuție deschisă în Viata in Italia

Alocatie europeana

Ma numesc Cristina am 2 Copii unul de 16 ani nascut in Romania. Lam luat in Italia cand avrà 4 ani si aici in Romania nu au mai vrut sai dea alocatia. Al doilea are 9 ani Este nascut in Italia si nu a luat alocatie Nici o data in romania. Au dreptul la alocatie in Romania? Esista o limita de timp pentru a depune cererea?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Buna ziua!

Beneficiati de alocatie europeana in Italia? Daca da, atunci nu puteti primi alocatie si din Romania. In general alocatia europeana platita in Italia are un cuantum mai mare decat alocatia din Romania.

Daca nu primiti alocatie europeana in Italia, trebuie sa va prezentati la INPS (Institutului National de Protectie Sociala). Acolo trebuie sa completati corect toate cerintele si sa depuneti formularul E411- partea A.
Buna seara..imi putrti spune unde se trimite formularul e411..eu sant divortata si dupa divort m.m mutat cu copii din severin in localitatea natala iasi..dar alocatia a ramas inca in severin.. treb sa trec severin unde inca se sfla alocatia sau iasi unde locuiesc copii acu..transferul de slocatie de la severin la iasi inca nu am reusit sa.l facem de cand cu problema covid..Va multumesc

Gabriela Monica Ionescu a scris:

Buna ziua!

Beneficiati de alocatie europeana in Italia? Daca da, atunci nu puteti primi alocatie si din Romania. In general alocatia europeana platita in Italia are un cuantum mai mare decat alocatia din Romania.

Daca nu primiti alocatie europeana in Italia, trebuie sa va prezentati la INPS (Institutului National de Protectie Sociala). Acolo trebuie sa completati corect toate cerintele si sa depuneti formularul E411- partea A.