avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Viata in Italia Alocatie europeana
Discuție deschisă în Viata in Italia

Alocatie europeana

Ma numesc Cristina am 2 Copii unul de 16 ani nascut in Romania. Lam luat in Italia cand avrà 4 ani si aici in Romania nu au mai vrut sai dea alocatia. Al doilea are 9 ani Este nascut in Italia si nu a luat alocatie Nici o data in romania. Au dreptul la alocatie in Romania? Esista o limita de timp pentru a depune cererea?
Ultima modificare: Vineri, 26 Ianuarie 2018
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Cel mai recent răspuns: trofin elena , utilizator 22:15, 7 Septembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!

Beneficiati de alocatie europeana in Italia? Daca da, atunci nu puteti primi alocatie si din Romania. In general alocatia europeana platita in Italia are un cuantum mai mare decat alocatia din Romania.

Daca nu primiti alocatie europeana in Italia, trebuie sa va prezentati la INPS (Institutului National de Protectie Sociala). Acolo trebuie sa completati corect toate cerintele si sa depuneti formularul E411- partea A.
Buna seara..imi putrti spune unde se trimite formularul e411..eu sant divortata si dupa divort m.m mutat cu copii din severin in localitatea natala iasi..dar alocatia a ramas inca in severin.. treb sa trec severin unde inca se sfla alocatia sau iasi unde locuiesc copii acu..transferul de slocatie de la severin la iasi inca nu am reusit sa.l facem de cand cu problema covid..Va multumesc

Gabriela Monica Ionescu a scris:

Buna ziua!

Beneficiati de alocatie europeana in Italia? Daca da, atunci nu puteti primi alocatie si din Romania. In general alocatia europeana platita in Italia are un cuantum mai mare decat alocatia din Romania.

Daca nu primiti alocatie europeana in Italia, trebuie sa va prezentati la INPS (Institutului National de Protectie Sociala). Acolo trebuie sa completati corect toate cerintele si sa depuneti formularul E411- partea A.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie in italia ContSters275869 ContSters275869 am si eu o intrebare si solicit un raspuns cat mai rapid formularele e401 respectiv 411 trebuiesc semnate undeva de catre titular? eu am vorbit la directia ... (vezi toată discuția)
Buna eu am o fetita care este nascuta in italia da e de cetatenie ... MIRA20 MIRA20 buna eu am o fetita care este nascuta in italia da e de cetatenie romna am facut cererea in romania pentru alocatie da vor o adeverinta de la statul italian da ... (vezi toată discuția)
Alocatie copii in italia mimi7736 mimi7736 Ma intereseaza daca pot beneficia de alocatia europeana pt copiii mei,nascuti in Italia ambii,avem rezidenta aici si reditul tatalui care este insa italian ... (vezi toată discuția)