Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Legea vaccinarii obligatorii. Cum ne aparam de ea?
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Legea vaccinarii obligatorii. Cum ne aparam de ea?

Acum, cand legea vaccinarii obligatorii are o forma finala, as dori sa stiu in ce masura poate fi combatuta pe cale juridica. Cum isi pot apara parintii drepturile de pacienti, respectiv de reprezentanti legali pentru copii fara sa fie penalizati cu amenzi sau alte masuri mai grave in cazul refuzului vaccinarii? Astept cu interes raspunsurile dvs si va multumesc anticipat!

Daca este permis, iata un link pentru aceasta lege, zic eu neconstitutionala: [ link extern ]
Nu este vaccinarea obligatorie , ci informarea cu privire la vaccinare
Cum nu este obligatorie, daca legea specifica de amenzi usturatoare pentru parintii care dupa informare refuza in continuare sa isi vaccineze copiii? Informarea este de forma pentru ca reprezinta o modalitate de convingere a parintilor ca trebuie sa isi vaccineze copiii.
~ Conținut șters la cerere ~