Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna asistenti personali pentru persoane ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna asistenti personali pentru persoane cu handicap grav

Buna ziua
As dori daca se poate sa-mi explice cineva care este procedura de acordare concediu de odihna asistentilor personali ai persoanelor cu handicap grav si care este modalitatea de plata? In perioada concediului de odihna al asistentului personal:
1. Se plateste indemnizatia persoanei cu handicap pentru ca aceasta sa-si gaseasca insotitor?
2. Si in aceeasi perioada se plateste si un salriu asistentului personal?
Va rog frumos si un temei legal.
Multumesc
Pe perioada concediului de odihna, angajatorul are obligatia de a asigura persoanei cu handicap grav un inlocuitor al asistentului personal, inclusiv in cazul in care asistentul personal este ruda pana la gradul al IV-lea inclusiv a acesteia. (Art. 37. - (2) Lege nr. 448/2006)

In situatia in care angajatorul nu poate asigura un inlocuitor al asistentului personal, persoanei cu handicap grav i se acorda o indemnizatie echivalenta cu salariul net al asistentului personal sau gazduirea intr-un centru de tip respiro. (Art. 37. - (3) Lege nr. 448/2006)