Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Salariu asistent personal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Salariu asistent personal

mama mea are parkinson,are pensie de handicapat de gradul ii,dar acum i s-a pus si diagnoticul de schizofrenie paranoida din cauza agravarii parkinsonului si nu o mai putem lasa singura,face tratament si psihiatric si se misca foarte greu.as vrea sa am eu grija de ea si ma intereseaza pensia de asistent personal,sau de insotitor,nu stiu care e mai adecvata cazului ei
Legea 448/2006
ART. 35
Persoana cu handicap grav are dreptul, în baza evaluarii sociopsihomedicale, la un
asistent personal.

ART. 37
(1) Pe perioada îngrijirii si protectiei persoanei cu handicap grav, pe baza contractului
individual de munca, asistentul personal are urmatoarele drepturi:
a) salariu de baza stabilit potrivit dispozitiilor legale privind salarizarea asistentului
social cu studii medii din unitatile de asistenta sociala din sectorul bugetar, altele decât
cele cu paturi, precum si spor de vechime si alte sporuri aferente acordate în conditiile
legii;
b) program de lucru care sa nu depaseasca în medie 8 pe zi si 40 de ore pe saptamâna;
c) concediu anual de odihna, potrivit dispozitiilor legale aplicabile personalului încadrat
în institutii publice;
d) transport urban gratuit, în conditiile prevazute la art. 23;
e) transport interurban, în conditiile prevazute la art. 24.
(2) Pe perioada concediului de odihna, angajatorul are obligatia de a asigura persoanei
cu handicap grav un înlocuitor al asistentului personal, inclusiv în cazul în care asistentul
personal este ruda pâna la gradul al IV-lea inclusiv a acesteia.
(3) În situatia în care angajatorul nu poate asigura un înlocuitor al asistentului personal,
persoanei cu handicap grav i se acorda o indemnizatie echivalenta cu salariul net al
asistentului personal sau gazduirea într-un centru de tip respiro.

Salariul asistentul personal este 610 lei/luna.Cu aceasta incadrare sunteti asigurata in sistemul public de sanatate si va merge vechimea la pensie, iar in situatia in care contracul de munca va inceteaza (acesta este pe perioada determinate de cate 1 an), puteti beneficia de indemnizatia de somaj.In plus, persoana cu handicap grav are dreptul de la o indemnizatie lunara, indiferent de venituri, in cuantum de 202 lei si la un buget personal complementar lunar, de 91 de lei.:)

Pentru a fi incadrata in grad de handicap , mama dvs trebuie examinata de comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap, care, pe baza analizelor si certificatelor medicale emise de medicul specialist sa o incadreze in acest grad de handicap.