Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara ! Va rog sa mi spuneti si mie cum ar fii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara ! Va rog sa mi spuneti si mie cum ar fii corect....sunt ...

Buna seara ! Va rog sa mi spuneti si mie cum ar fii corect....sunt asistent personal al fiului meu..momentan suntem in carantina , unul dintre fii mei este pozitiv la testul covid 19 ..Eu ca și asistent personal ar trebui să primesc pentru aceasta perioada concediu medical , înțeleg că pe perioada cat eu stând în carantina acasă cu copilul pentru care sunt AP . Băiatul trebui să primească o indemnizatie ? Cineva mi a spus că acest art al legii se regăsește în legea 448/2006 Ar 37 ..l am citit dar acolo specifica doar concediul de odihna..Va rog spuneti mi dacă se merita sa fac cerere la primărie și ce lege este ..la noi la primărie dacă facem o cerere trebuie să ne ducem si cu legea in mana astept raspunsul și multumesc anticipat!
nicoletapetrea112@yahoo.com, utilizator
art.37 din Legea 448/2006
....
(2) Pe perioada absenței temporare a asistentului personal, angajatorul are obligația de a asigura persoanei cu handicap grav un înlocuitor al asistentului personal.

(3) În situația în care angajatorul nu poate asigura un înlocuitor al asistentului personal, persoanei cu handicap grav i se acordă indemnizația prevăzută la art. 43 alin. (1) sau găzduirea într-un centru de tip respiro.