Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Impozit la vanzarea de locuinte
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Impozit la vanzarea de locuinte

Spuneți-mi vă rog ce taxe( TVA, impozit, etc) are de plătit la stat un antreprenor, pentru profitul realizat la construirea unei locuințe?
Daca TVA colectat ( de la facturile emise ) este mai mare decat TVA deductibil ( de la facturile primate ) are de plata TVA ( diferenta intre cele doua TVA ). Daca la sfarsitul trimestrului, firma realizeaza profit, are de platit si impozit pe profit ( 16 % ). Daca firma este platitoare de impozit pe venit microintreprindere ( 1% din cifra de afaceri realizata in acel trimestru ).