avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescriptie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescriptie

Buna ziua, va rog respectuos a ma ajuta cu un sfat in urmatoarea problema pe care o am: in anul 2014 am fost condamnat la o pedeapsa de 5 ani de inchisoare pentru infractiunea de inselaciune continuata conform art.215 ali .1-5 cp ,cu aplic.art41 alin.2 cp,art.74 lit a ,art.76 alin.2 cp, pentru aceasta infractiune ce a fost comisa in anul 2003. In perioada 2003 si 2017 eu nu am fost in tara ,m-am aflf in strainatate si procesul din 2014 a avut loc in absenta mea. In anul 2016 am fost retinut in strainatate si dupa un an de zile cit am stat in arest pentru extradare in strainatate ,am fost extradat in 2017 in tara. Aici am solicitat rejudecarea procesului din 2014 iar tribunalul a admis cererea mea ,a anulat sentinta din 2014 urmind sa aibe loc rejudecarea procesului. Intrebarea este daca poate fi invocata acum in instanta termenul de prescriere a raspunderii penale ,avind in consideratie perioada intre comiterea infractiuni (2003) si procesul penal (2014) care a fost anulat sauprocesul penal ce va avea loc (2017) acum. Va multumesc anticipat pentru rabdarea acordata si sfatul dumneavoastra profesional. Cu respect profund...
Cel mai recent răspuns: blero , utilizator 17:01, 4 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Opinez ca da, ma gandesc ca legea noua ar fi mai favorabila pentru dvs.
Va multumesc din inima pentru amabilitatea acordata . Din pacate situatia mea economica in acest moment este foarte precara ,dar daca ar fi pentru o consultatie in particular credeti ca ar fi posibil? Si daca da cam care ar onorariul dumneavoastra? Cu respect...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inselatorie blero blero Buna ziua , v-as ruga respectuos la acordarea unei consultatii juritice: o infractiune de inselatorie savirsita in anul 2003 si care conform vechiului cod ... (vezi toată discuția)
Pentru obtinerea de daune si prejudicii Bobby130905 Bobby130905 In anul 2014 am fost condamnat la 5 ani de inchisoare de tribunal pentru o infactiune de inselaciune petrecuta in anul 2003. Cum eu ma aflam in strainatate din ... (vezi toată discuția)
Reabilitare conform noul cp cosdep cosdep Persona condamnata definitiv la o pedeapsa de 4 ani cu executare conform art.215 pct.4 si 5 (fara 1, din vechiul CP) in anul 2013. A executat in timpul celor ... (vezi toată discuția)